[ PIERWSZE STRONY | LUDZIE I MASZYNY | ZLOTY | LINKI | IMPRESSUM | MAPA ]
Serwis Informacyjny Nowosądeckich Gar-Bus-ów
 Zegarek 100 000 km ... Powrót do Volkswageniana 
 "Zegarek 100 000 km"

Kierowcy "KdF-Wagen", którzy przejechali 100 tys. km nagradzani byli przez firmę Volkswagen różnymi "gadżetami", między innymi zegarkami z wytłoczonym na pokrywie znaczkiem VW w wieńcu laurowym i napisem 100.000 KILOMETER. Zegarki te rozdawane były wraz ze imiennymi certyfikatami pod koniec lat pięćdziesiątych. Były to zegarki mechaniczne, najczęściej firmy Mauthe, rzadziej Laco lub Junghans. Sporadycznie zdarzały się, zwłaszcza w późniejszym okresie, zegarki firmy Ralco, Porta, Stowa i Comet. Najcześciej z czarną tarczą i "złotymi" wskazówkami, jednak nie była to reguła. Część z zegarków była rzeczywiście pozłacana, jednak nie znana jest mi polityka firmy odnośnie "rozdziału" zegarków zwykłych i złoconych. Pierwsza seria zegarków była numerowana. Do rzadkości należą zegarki damskie; było ich stosunkowo mało (Stowa i Modena). Uwaga! Ze względu na dość duże zainteresowanie hobbystów tymi zegarkami, coraz częściej można spotkać falsyfikaty. Więcej można znaleźć na stronie alexwoa.de w dziale Muzeum/Honors.

Pierwszy z zegarków z mojej kolekcji, jest zegarkiem firmy Laco, model "Laco Sport" z numerem referencyjnym widocznym na fotografii niżej. Mechaniczny, wyposażony w naciąg ręczny, 17 kamieni (rubinów). Posiada oryginalny pasek skórzany i oryginalne etui. Pochodzi prawdopodobnie z lat 1957-1960.

Zegarek 100 000 km

Zegarek 100 000 km

Zegarek 100 000 km

Drugi zegarek jest zegarkiem firmy Mauthe. Również mechaniczny z naciągiem ręcznym, 19 kamieni (rubinów). Należy do starszej grupy zegarków; pochodzi prawdopodobnie z roku 1952. Obecnie w posiadaniu Jacka (Sołtysa). (web)

Zegarek 100 000 km

Zegarek 100 000 km
[ NOWOSĄDECKIE VW-GAR-BUS-Y.WWW.GARBUSY.NET ]