[ PIERWSZE STRONY | LUDZIE I MASZYNY | ZLOTY | LINKI | IMPRESSUM | MAPA ]
Serwis Informacyjny Nowosądeckich Gar-Bus-ów
 Odznaki z roku 1938 ... Powrót do Volkswageniana 
 "Położenie kamienia węgielnego pod zakłady Volkswagena (1938)"

Prócz okolicznościowego datownika (patrz wyżej) wydano pamiątkową odznakę z podobizną garbusa, swastyką i napisem "Grundsteinlegung des Volkswagenwerkes Mai 1938". Obie odznaki są kopiami.

Z tego czasu pochodzi również druga odznaka z KdF-Wagen w kole zębatym i etui na zapałki. Znów należy mieć wątpliwości co do oryginalności eksponatu, etui wydaje się być jednak znacznie starsze od odznaki. Wykonane z blachy stalowej z wytłoczonym emblematem: podobizną garbusa, swastyką i napisem "Grundsteinlegung des Volkswagenwerkes Mai 1938"; blacha posiada "prążkowana fakturę", co dobrze widać od wewnątrz, gdyż z zewnątrz ktoś wyczyścił etui ... papierem ściernym. Na rewersie nieczytelna sygnatura. Zapałki są już współczesne.

Niewiele można powiedzieć o trzeciej odznace. Niezidentyfikowana odznaka z KdF-Wagen, a raczej kopia jakiejś odznaki lub wprost mistyfikacja. Nie ma jej w żadnym wykazie niemieckich odznak i odznaczeń z okresu 1934-1945. Sylwetka auta jest wierną kopią z odznaki wydanej z okazji położenia kamienia węgielnego pod budowę fabryki Volkswagena; "gwiazda" przypomina jeden z "Orderów Zasługi Niemieckiego Orła", odnaczenia nadawanego w latach 1937-1945 obcokrajowcom, ale podobieństwo może być tu przypadkowe. Rarytas czy humbug? (webm)

Odznaki 1938
[ NOWOSĄDECKIE VW-GAR-BUS-Y.WWW.GARBUSY.NET ]